Német származású szegény protestáns családban született 1890-ben a texasi Denisonban. Katonai pályafutása sok amerikai tábornokhoz hasonlóan a West Point-i katonai akadémián kezdődött, amelyen 1915-ben végzett. Ezután különféle törzseknél szol- gált, többek között a Fülöp-szigeteken (1935-40-ben). Karrierjét nagyrészt különleges tárgyalóképessé- gének köszönhette, ami rendkívül népszerűvé tette alárendeltjei körében, a világháború utolsó szakaszá- ban pedig ennek köszönhetően sikerült elérnie, hogy megvalósítsák az USA és Nagy-Britannia vezetőinek még 1942-ben hozott döntését a szövetséges erők európai partraszállásáról.
Talán meglepő volt, hogy éppen Eisenhowert ne- vezték ki a szövetségesek európai partraszállásának főparancsnokává.
Nagy tapasztalatokat szerzett ugyan a törzseknél és az igazgatásban végzett munkában, de még sohasem vezényelt harctéri csapatokat. Marshall tábornok, aki megbízta a fel- adattal, tisztában volt azzal, hogy a szükségképpen felmerülő bonyolult szervezési, jogi és diplomáciai problémák miatt olyan emberre van szükség, aki képes egységes, össze- hangoltan működő csoportot formálni a különböző nemzetiségű emberekből, és ezzel elkerülni a fölösleges félreértéseket és konfliktusokat. Eisenhower egy olyan ipari kon- szern létrehozásának elveire alapozta az Overlord-hadművelet előkészületeit, amelyben a hadművelet katonai része fő, de nem kizárólagos helyet foglalt el.
Az európai partraszállás előkészületeit elhalasztották, s helyette az észak-afrikai partra- szállást részesítették előnyben. A Torch- hadművelet irányítását Eisenhower tábornokra bízták. Nem ez a stratégiai tervek egyetlen, az amerikai és brit parancsnokok nézetkü- lönbségeiből fakadó megváltoztatása, s a törzsek tagjai közötti konfliktusok nem egyszer késleltetik Eisenhower döntéseinek végrehajtását. Az afrikai partraszállás előkészítésé- nek három hónapja igazolta képességeit. A Torch-hadművelet teljes sikerrel zárult, bár hiányoztak a részletes információk a harctéri helyzetről, s a csapatok nem rendelkeztek tapasztalatokkal a sivatagi hadviselésben. Észak-Afrika politikai helyzete rendkívül bo- nyolult volt, s a tervezett csapások végrehajtásában is számos nehézség merült fel.
Eisenhower itteni tapasztalatai később nagyon hasznosnak bizonyultak. Miután kidol- gozta a szicíliai partraszállás tervét, arra összpontosított, hogy meggyőzze Churchillt, feltétlenül szükség van a partraszállásra Európa északi részén. A hosszú hónapokig tartó tárgyalások eredményeképpen a teheráni konferencián 1943-ban döntöttek egy európai közös arcvonal létrehozásáról. 1943. december 24-én Roosevelt bejelentette, hogy a szövetségesek északnyugat-európai expedíciós erőinek főparancsnokságát Eisenhower tábornokra bízza.
Eisenhower feladatait nagyon tömören fogalmazták meg: partra szállni a kontinensen, eljutni Németország szívébe, megsemmisíteni a német fegyveres erőket. Minden sza- kaszt alaposan kidolgoztak, s az egész hadműveletet három ütemre osztották: partra- szállás - menetelés a Rajnáig - behatolás a birodalom belsejébe. A hadművelet sikerét Eisenhower előrelátása tette lehetővé, valamint, hogy nem csak a katonai célokra összpontosított, hanem a német hadigépezet megsemmisítésének globális stratégiáját (pl. a német ipari háttér elpusztítása a Ruhr-vidéken) is kidolgozta. Az angolszászok és a Vörös Hadsereg egyesülése azonban nem zajlott le a szövetségesek törzskarának konfliktusai nélkül. A legsúlyosabb nézeteltérés Berlin elfoglalása körül alakult ki, amit Eisenhower – Churchill akaratával ellentétben – nem tekintett katonai célnak.
A háború befejezése után Eisenhower Németország amerikai megszállási övezetének kormányzója és az Európában állomásozó amerikai erők főparancsnoka lett. 1950-52 között a NATO fegyveres erőinek főparancsnoka volt. 1953-ban az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökeként ő fejezte be a koreai háborút. 1961-ig maradt az elnöki székben, 1969-ben halt meg Washingtonban.