Heinrich Luitpold Himmler Münchenben született 1900. október 7-én, katolikus polgári családban. A katonai pályát választotta, de az első világháborús német vereség ennek is véget vetett. Mezőgazda- ságot tanult tehát, és 1922-ben gazdász-mérnök diplomát szerzett. 1920-ban már diákként szélső- jobboldali nacionalista politikával foglalkozott. A hitleristák egyik vezetőjévé, és az egyik legnagyobb háborús bűnössé vált.
Az I. világháború után az ún. Freikorps nacionalista önkéntes egységeknél szolgált. 1923 nyarán lépett be a nemzetiszocialista pártba, és részt vett Hitler müncheni puccskísérletében. 1929. január 6-án Hitler a később SS-nek nevezett „Schutzstaffeln" (védoszta- gok) rohamcsapatok élére állította, hogy létrehozza az SS tiszta „északi fajú", testestül-lelkestül Hitlerért élő elit alakulatait.
Himmler a faji ideológiára támaszkodva az SS-t – valóban a legmegbízhatóbb biztonsági szervet –, a nemzetiszocialista eszme terjesztésének kegyetlen eszközévé tette, és ez utat nyitott számára a III. Birodalom legmagasabb tisztségének betöltéséhez. Közvetlenül Hitler alárendeltje volt.
1934-ben Göring után átvette a Gestapo irányítását. Hitler és Göring mellett főszerepet játszott az SA vezetők – élükön Ernst Röhm-mel, akik veszélyt jelenthettek számára, és más politikai ellenfelek –likvidálásában („hosszú kések éjszakája”). Az ő kezdeménye- zésére jöttek létre 1935-től Németországban a hírhedt Lebensbornok, az állami „nemző állomások", ahol a nordikus faj összeválogatott párjai „fajtiszta" utódokat nemzettek.
1936-tól belügyi államtitkár, a politikai rendőrség vezetője. A szövevényes náci állami gépezetben az általa felügyelt szervezetek kutatták fel a rendszer ellenségeit, e hivatalok közül a legrettegettebb a Gestapo volt. A II. világháború idején faji és antikommunista politikát folytatott a III. Birodalom által megszállt országokban is. Ő volt a a zsidók, és a megszállt országokban működő ellenállók tömeges meggyilkolásának fő szervezője, ő volt a koncentrációs és haláltáborok létrehozója, valamint az „Einsatzgruppenek", a bi- rodalom ellenségeit tömegesen megsemmisítő egységek felállításának kezdeményezője. Mindeközben a német katonák által csak „birodalmi Heini”-ként emlegetett Himmler elit fronthadosztályokká szervezte át a rábízott SS egységeket, és az 1939-es kettőről 1945-ig 35-re növelte számukat.
1943-44-ben belügyminiszter is, a Hitler ellen 1944. július 20-án Stauffenberg ezredes által elkövetett merénylet után kegyetlen módszereket alkalmazva az ő vezetésével szá- molták fel az összeesküvést. 1944-től a németországi csapatok főparancsnoka, ebben a minőségében hibát hibára halmozott. A háború végén megpróbált különbékét kötni a nyugati szövetségesekkel, ezért Hitler kizárta a pártból és minden tisztségétől megfosz- totta. Ezt követően Heinrich Hitzinger álnéven hamis iratokkal Bremenhavenbe próbált szökni. Brit katonák 1945. május 23-án elfogták, másnap a lüneburgi kihallgatószobában öngyilkos lett.