Lomakino-ban (Nyizsnyij Novgorod-i kormányzóság) egy falusi szabó sokadik gyermekeként született. Miután elvégezte az egyházi elemi iskolát, legidő- sebb bátyja támogatásával a nyizsnij-novgorodi papi szemináriumban tanult. 1919-ben behívták a Vörös Hadseregbe. Gyorsan haladt előre, 1930-ban – már zászlóaljparancsnokként – harcászatot oktatott a leningrádi katonai iskolában.
Ezred-, majd hadosztályparancsnok lett. Igyekezett távol maradni a politikától, talán ezért is úszta meg a főtisztek között 1937-ben végrehajtott nagy tisztoga- tást. „Megbízható" tisztként 1938-ban Kínába küldték politikai tanácsadónak Csang Kai-sek japánok ellen harcoló csapataihoz.
A kollektivizálás éveinek tapasztalatai, a Tuhacsevszkijjal való véres leszámolás, végül pedig a kínai küldetésben rábízott kétértelmű szerep – egyszerre kellett támogatnia a nacionalistákat és a velük szemben ellenséges kínai kommunistákat – fokozatosan meg- ingatták Vlaszov hitét Sztálinban, de továbbra is híven szolgált. 1941 nyarán Vlaszov vezérőrnagy a 37. hadsereg élén Kijevet védte, majd áttört a német gyűrűn. Stratégiai képességeinek elismeréseként Sztálintól parancsot kapott Moszkva védelmének előké- szítésére. A 20. hadsereg általa irányított ellentámadása visszaverte a németeket a főváros alól. Kitüntették és altábornaggyá léptették elő, így Sztálin kedvenc tábornoka Zsukov után ő lett az egyik legfiatalabb tábornok a Vörös Hadseregben.
1942 tavaszán Sztálin a volhovi frontra irányította, hogy átvegye a 2. csapásmérő hadse- reg parancsnokságát, amelynek feladata Leningrád felmentése volt. A gyengén felszerelt hadsereget azonban a németek bekerítették és a környező mocsárba szorították. Sztálin a hadseregről lemondott, azonban Vlaszovért repülőgépet küldött, de ő elutasította a menekülés lehetőségét, s nem hagyta el katonáit.
Miután tizennyolc napig bujdosott a mocsárban, július 12-én fogságba esett és hamaro- san egy speciális börtönbe került, mint magas beosztású tiszt. Itt közölte a németekkel, hogy átáll hozzájuk és létre akar hozni egy orosz hadsereget, amely a németek oldalán harcolna a sztálini diktatúrától mentes Oroszországért. Hitler azonban semmiféle egyez- kedésre nem volt hajlandó a szláv „alsóbbrendű emberekkel". Vlaszov bejelentette az Orosz Felszabadító Hadsereg (ROA) megalakulását, de a németek megtagadták, hogy parancsnoksága alá rendeljék a Wehrmachtban önkéntesként szolgáló több tízezer volt szovjet katonát. Vlaszovot berlini házi őrizetbe helyezték, ahol – bár látta Hitler népirtó politikájának következményeit – munkatársaival, a Vörös Hadsereg volt főtisztjeivel poli- tikai memorandumokat írogatott a hatóságoknak. Minden eredmény nélkül. Csak arra kapott engedélyt, hogy hadifogolytáborokból toborzott propagandistákat képezzen ki.
Hitler következetes maradt: semmiféle Oroszország, semmiféle szövetséges orosz hadsereg nem kell. Végül Himmler 1944 nyarán meghallgatta Vlaszovot, aki ekkor már engedélyt kapott a ROA három hadosztályának megszervezésére, de kizárólag a hadi- fogolytáborokban és munkatáborokban lévő oroszokból. Az Ostlegiók elhatárolódtak a „nagyorosz" Vlaszovval való együttműködéstől.
A ROA hadosztályait a németek az Odera menti arcvonalra irányították, de azok kijelen- tették, hogy csak Vlaszovnak engedelmeskednek. 1945 tavaszán Vlaszov hadosztályai – semmibe véve a német parancsokat, és remélve, hogy a szövetségeseknek adhatják meg magukat – átverekedték magukat Csehországba. Utolsó harci tettként május első napjai- ban csatlakoztak a prágai ellenállókhoz.
Németország veresége ekkor már elkerülhetetlen volt, és bár Vlaszov menedékjogot kér- hetett volna Spanyolországban, nem élt vele. Az amerikaiak május 12-én lefegyverezték a ROA katonáit, majd nem sokkal később átadták őket az NKVD-nek, sorsukat nem nehéz kitalálni. Ugyanekkor az amerikai parancsnokság felé tartó Vlaszov gépkocsiját egy szov- jet osztag föltartóztatta. Felismerték, elhurcolták, amit jelen lévő amerikai tisztek tétlenül szemléltek. 1946. augusztus 2-án a szovjet sajtóban megjelent a hír, hogy Vlaszovot és 11 társát a Szovjetunió Legfelső Bíróságának katonai kollégiuma árulás miatt kötél általi ha- lálra ítélte. Az ítéletet végrehajtották.
***
A ROA (Russzkaja Oszvobogyityelnaja Armija - Orosz Felszabadító Hadsereg) és Vlaszov utolsó, Prágához köthető napjairól, ill. az ottani történésekről szándékunkban áll a közeljövőben egy hosszabb írást is feltenni a blogra, mert erről valahogy elég kevés szó esik. (De ehhez kapcsolódóan az ú.n. „Keleti légiók”-ról sem ártana ejteni pár szót…)
*Vissza a „Ki kicsoda” oldalra